Haber Detayı
06 Kasım 2018 - Salı 17:14 Bu haber 878 kez okundu
 
EXİMBANK TEMSİLCİLİĞİ İÇİN İLK ADIM ATILDI
Elazığ TSO ile Türk Eximbank işbirliğinde Elazığ TSO Konferans Salonunda düzenlenen “İhracatın Finansmanında Türk Eximbank” konulu bilgilendirme toplantısı ihracatçı firmalar, STK, temsilcileri, kurum ve kuruluşların yetkilileri ve davetlilerin yoğun katılımı ile yapıldı. Toplantıda Elazığ TSO bünyesinde Eximbank Temsilciliğinin açılması için ilk adım da atıldı…
EKONOMİ Haberi


 

  

Elazığ TSO ile Türk Eximbank işbirliğinde Elazığ TSO Konferans Salonunda düzenlenen “İhracatın Finansmanında Türk Eximbank” konulu bilgilendirme toplantısı ihracatçı firmalar, STK, temsilcileri, kurum ve kuruluşların yetkilileri ve davetlilerin yoğun katılımı ile yapıldı. Toplantıda Elazığ TSO bünyesinde Eximbank Temsilciliğinin açılması için ilk adım da atıldı…

 

TOPLANTIYA YOĞUN KATILIM

Elazığ TSO’nun ev sahipliğinde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım,  Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Ethem Tanrıver, Elazığ TSO Meclis Başkanı Ahmet Yaşar, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Eximbank Bölge Müdürleri ile daire başkanları ve çok sayıda ihracatçı katıldı. Yoğun bir katılımın olduğu toplantı sonunda önümüzdeki günlerde teknik bir toplantı yapılması kararlaştırılırken ilimiz sanayicilerinin Eximbank’ın sağladığı desteklerden haberdar olabilmesi için Elazığ TSO bünyesinde Eximbank irtibat bürosu kurulması için ilk adımlar atıldı.

 

“FİRMALARIMIZ 70’E YAKIN ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR”

 Bilgilendirme toplantısının açılışını yapan Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan “Elazığ, 11. Kalkınma Planında ülkemizin on iki cazibe merkezi ve  on beş büyüme merkezinden biri olarak kayıtlara geçmiştir. Uluslararası kuruluşların araştırmalarında ise, ilimiz yaşanabilir kentler sıralamasında ve rekabetçilik analizinde ön sıralarda yer almış bir kenttir. Emniyet kayıtlarında ise bölgede en az olayın yaşandığı ilk 5 kentten biri olup, adeta bir huzur ve güven adası konumundadır. Doğal kaynakları, tarihi birikimi, kültürel zenginliği, yer altı kaynakları, su potansiyeli, tarım ve hayvancılık sektörlerindeki avantajları, üretim kültürünün var oluşu, yetişmiş insan kaynakları ili öne çıkaran önemli değerlerdir. 

Altyapı bakımından da ilimiz büyük oranda eksikliklerini tamamlamış olup, bölgenin tek sivil havalimanına sahiptir. Üç kısımdan oluşan İmalat Organize Sanayi Bölgesi, Hayvan Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi, Teknokent, İŞGEM, Küçük Sanayi Siteleri ile Elazığ, bölgemizin yatırımlar açısından önemli bir merkezi haline gelmiştir. İlimizde OSB’lerde yapılacak yatırımların 6. Bölge Teşviklerinden istifade etmesini sağlayan kanun değişikliği ile birlikte, Valiliğimiz öncülüğünde, Elazığ Belediyesi, Odamız ve ilimizdeki diğer kurum ve STK’ların da destekleriyle 2. OSB kurulum çalışmaların hız verilmiştir. 6 bin 666 Hektar alanda altyapı çalışmaları başlamış olup, 2019 yılında inşallah yatırımcıların istifadesine açılması planlanmaktadır. Yine ilimizin doğu ve batı bölgelerinde de birer OSB kurulması çalışmalarımız devam etmektedir.

Yaklaşık 6 bin aktif üyesi olan odamızda, kapasite raporuna sahip olan imalatçı firma sayımız 350 civarında olup, bunlardan merkezi Elazığ’da olup direk ihracat yapan ve  Türkiye İhracatçılar Meclisi kayıtlarında yer alan 2018 yılı ihracatçı firma sayımız  58’dir. Ancak dolaylı ihracat yapan ve çeşitli nedenlerle bu yıl ihracat yapamayan firmalarımızla birlikte bu sayı 70 civarındadır. Bu firmalarımız dünyanın 70’e yakın ülkesine ihracat yapmakta ve 2017 yılı ihracat toplamı 322 milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir. 

2018’in ilk  10 ayındaki ihracat ise 190 milyon Dolar civarında olup 81 il içerisinde 44. sıradadır.  İhracatta ilk sırayı maden alırken bunu, mermer, gıda, mobilya, inşaat malzemeleri, makine, döküm, tekstil, PVC gibi sektörler izlemektedir. Kısaca özetlemiş olduğum Elazığ ilimizin bu profilinde biz ihracatçı firma sayımız ile toplam ihracat miktarımızın yetersiz olduğunu düşünmekte ve buna göre çeşitli çalışmalar başlatmış bulunmaktayız. 1987 yılında kurulan Türk Eximbank, dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler doğrultusunda, ihracat sektörünün finansman gereksinimlerini karşılamakta, bunu gerçekleştirirken, imalatçılar ve yurt dışında faaliyet gösteren müteahhitlerden turizmcilere, uluslararası nakliyecilerden, yazılım, projelendirme, danışmanlık gibi döviz kazandırıcı hizmetleri sağlayanlara kadar uzanan geniş bir yelpazeye hizmet sunmaktadır” dedi.

 

“ İHRACATÇI FİRMA SAYIMIZIN  ARTMASINI HEDEFLİYORUZ”

Elazığlı ihracatçıların  çok ciddi potansiyellere sahip olduğunu dile getiren Başkan Arslan,” Ülkemizin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefi şüphesiz ihracatla gerçekleştirilecek nihai bir hedef olup, bu noktada Türk Eximbank tarihi bir rol üstlenmektedir. İlimiz gerek üretim potansiyelleri gerekse nitelik bakımından Ülkemizin bu hedefine ulaşmasına çok ciddi manada katkı sağlayabilecek avantaj ve deneyimlere sahiptir.  İhracatçı firmalarımızın uluslararası ticarette paylarının artırılması ve ihracat girişimlerinde gerekli desteğin sağlanması, üyelerimize uluslararası piyasalarda rekabet gücü kazandırılması için bir süre önce Eximbank’ın ilimizde bir şube açması talebimizi sizlere iletmiş ve ilimize sizleri davet etmiştik. Bugün davetimize icabet etmeniz bizleri ziyadesiyle mutlu etmiş, gelecek adına bizleri umutlandırmıştır. Amacımız; ihracatçı firmalara verilen hizmetlerde bir bütünlük oluşturan Eximbank’ın ilimizde bilinirliğini artırmak ve ihracatçı üyelerimizin bu kurumdan azami faydalanmasını sağlamaktır.  Odamızda açılacak olan bu irtibat bürosu vasıtasıyla İhracatçı üyelerimize Eximbank’ın desteklerine kolay yoldan ulaşma imkanı sağlamış olmakla birlikte, ihracatçı firma sayımızın da hak ettiği yere ulaşmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

YANILMAZ: ELAZIĞ POTANSİYELİ YÜKSEK BİR İLDİR…

Başkan Arslan’ın ardından değerlendirmelerde bulunan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise, “ Elazığ alabalık üretimi ile, 85 bin ton üzüm  ve 60 bin ton kayısı rekoltesi  ile tarımın merkezi olan illerden biridir. Ayrıca madencilik alanında vişne mermeri ve krom cevheri ile dünyada çok özel bir yere sahiptir. Türkiye mermer rezervinin %8,5’i ilimizde bulunmaktadır. Krom cevheri açısından da Türkiye’nin en zengin illerinden biriyiz. Çok ciddi bir sanayi alt yapısına sahip olmakla birlikte, kadim kültürün, sanatın, edebiyatın ve musikinin  merkezidir.  Sahip olunan bu zenginliklerin ete kemiğe büründürerek Elazığ’a katma değer kazandırmamız gerekmektedir.  Elazığ bölgesinde en fazla ihracat yapan ildir. İhracatın yanı sıra bölgenin en az ithalat yapan ili de Elazığ’dır. Şehrimiz üretim alt yapısına sahiptir.  Ben Eximbank’ın sanayici ve üreticilerimiz ile birlikte çalışarak ihracatımızın gelişmesinde çok önemli destekler sunacağına inanıyorum”  dedi.

 

YILDIRIM: DESTEKLERİMİZLE İLİN İHRACATI YÜKSELECEKTİR

Elazığ’ın ihracat noktasında çok ciddi bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren  Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ise yaptığı değerlendirmede, “ Elazığ Türkiye’ye ve dünyaya açılmış olan bir şehir.  Eximbank olarak bunu daha da artırmayı amaçlıyoruz. Bugünkü toplantımızın amacı da budur. Bankamız tarihinde ilk defa Elazığ’da böylesi bir toplantı düzenliyor.  Bu toplantımızın düzenlemesinde Asilhan  Başkanımızın motivasyonun ve azminin etkili olduğunu belirtmek istiyorum.  Elazığ sahip olduğu ticari potansiyelleri ile önemli bir şehirdir.  Eximbank olarak Elazığ’ın sahip olduğu potansiyellerin farkındayız.  Bankamızın ülke genelinde  12 şubesi, 14 ilde de Temsilciliği bulunmaktadır.

 

 

Biz ihracatçılarla ve sanayicilerle doğrudan çalışan bir Eximbank yapısı oluşturduk. Son yıllarda sanayici ve ihracatçılarımıza verdiğimiz desteği arttırdık. Türkiye’nin kredi limiti en yüksek bankasıyız.  Türkiye’ye yabancı kaynak getirme noktasında da en büyük bankalar arasında yer alıyoruz.  İhracatçılarımızın kur içi alacaklarını da sigorta ediyoruz. Bu noktada da Türkiye’nin en büyük sigorta kuruluşu konumundayız.  Umarım Eximbank olarak vereceğimiz desteklerle  Elazığ’ın ihracat sıralamasında hızlı bir şekilde plaka numarasına doğru yol almasını sağlarız” dedi. 

 

ELAZIĞ TSO BÜNYESİNDE İRTİBAT OFİSİ

Yıldırım Bankanın Türkiye genelinde şube ve temsilcilik açması için çalışmaların devam ettiğini ifade ederek, “Elazığ TSO bünyesinde ilk aşamada banka olarak buradan bir arkadaşımızın bankamızda eğitimlerinin verilerek Eximbank hakkında tam donanım sahibi olarak iş dünyasına yardımcı olmasını istiyoruz. İşlemlerin hızlanması ve evrakların eksiksiz ve hatasız olarak hazırlanmasında Elazığ TSO irtibat ofisinde görev yapacak arkadaşımız işlerin hızlanmasında önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu konuda biz gerekli desteği vermeye hazırız” ifadelerinde bulundu.

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan da DAİB üzerinden bir eleman alımının gerçekleşmesi için tüm hazırlıkların tamamlandığını belirterek, “İhracat konusunda deneyimli ve yabancı dili olan bu arkadaşımız hem DAİB işlemleri hem de Türk Eximbank konularında üyelerimize gerekli desteği verecektir. İnşallah çok kısa sürede Odamız bu hizmetine başlayacaktır” dedi.

Toplantı katılımcıların sorularının cevaplandırılması ile sona erdi. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: EXİMBANK, TEMSİLCİLİĞİ, İÇİN, İLK, ADIM, ATILDI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
13
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
14
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
15
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı